Sağlıklı Yaşam İçin 5 Kural

  0
  41
  Egzersiz yapmak önemli ama sağlıklı olmak için tek başına yeterli değil. Aynı zamanda ne ve ne zaman yediğinizi izleyerek de daha fazla kalori yakabilirsiniz…

  1) SABAH KAHVALTISINI ES GEÇMEYİN!

  Sabah öğünü metabolizmanızı çalıştırır ve günün ilerleyen zamanlarında aşırı yemenizi engeller. Bir fincan kahve sayılmaz- kafein ve eklenen şekersize biraz enerji verebilir ve iştahınızı biraz bastırabilir ama diğer taraftan şiddetli bir açlıkla geri döner ve hada çok yemek istersiniz. Kahvaltı tam tahıl ( yulaf ezmesi veya granola) gibi kompleks karbonhidratlar ve bunun yanında biraz protein ve yağ (düşük yağlı yoğurt veya süt) içermelidir bu bu enerji seviyelerinizi dengede tutacak ve açlığınızı kontrol altına alacaktır.

  2) DAHA SIK YEMEK YİYİN!

  Günün her 3-4 saatinde bir yemeyi ve ya günde en az 4-5 öğün yemeyi alışkanlık haline getirin. Az az, sık sık yemek yemek kan şekerinizi dengeler… Kan şekerinizi dengede tutarak iştahınızı kontrol edebilir ve metabolizma hızınızı yükseltebilirsiniz. Uzun saatler boyunca yemek yemezseniz vücudunuz enerjiyi korumak için yavaslayarak denge sağlar…

  3) HER ÖĞÜNDE KALİTELİ PROTEİN TÜKETİN!

  Protein iştahınızı azaltmaya yardımcı olacaktır, sindirilmesi hem daha fazla zaman hem de daha fazla enerji gerektirir. Esasında sadece karbonhidrat yediğiniz zamanlara göre sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Araştırmalar gösteriyor ki, daha fazla protein tüketmek kalori kısıtlaması yapmadan kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu protein seçeneklerini deneyin: tam buğdaylı, hindi, humus ve pide, kırmızı biber, meyve ve fındık ve ya 12 ya da daha fazla protein içeren protein atıştırmalıkları olan barlar.

  4) BASİT ŞEKERLİ ATIŞTIRMALIKLARDAN UZAK DURUN!

  Birçoğumuz yorgun hissettiğimizde hemen enerji sağlamak için atıştırmalıklara sarılıyoruz. Ama gerçek açlığı yorgunluk açlığı ile karıştırmayın. Eğer yorgun hissediyorsanız 15-20 dakikalık canlandırıcı bir yürüyüşe çıkın. Bu kalp atış hızınızı artıracak ve size hızlandırılmış enerji verecektir. Ardından bir büyük bardak su için. Eğer gerçekten açıktıysanız proteince ve kompleks karbonhidrat bakımından zengin bir atıştırmalık seçin. Örneğin; tam buğday grisini ve ya fıstık ezmesi.

  5) VÜCUDUNUZUN İHTİYAÇLARINA YETECEK KADAR TÜKETİN!

  Çok az yemek, düzensiz yemek yemek gibi metabolizmanızı yavaşlatır. Eğer kilo vermek istiyorsanız, aldığınız kaloriyi çok büyük ölçüde kısıtlamayın. Bunun yerine beslenmenizdeki bazı fazlalıklardan kesintiye gidin, -gazlı içecekler, alkol, meyve suları, paketlenmiş ürünler ve ya şekerler gibi. İşlenmiş gıdaların yağ ve kallori oranı yüksek, vitamin mineral ve lif oranı düşüktür.