Logitech Performance MX Mouse

1
143

Logitech Performance MX Mouse incelemek için uzun bir süre beklediğimi, ürünü her türlü ortamda test ettiğimi söyleyim.

Biraz uzun vaktiniz yoksa başlıklara göz gezdirin 😉 Baştan belirtmek isterim ki ben oyun delisi, tasarımcı ya da editör değilim. Ama hepsinden birazcık var. Ben masaüstünde alışkan olduğum gibi laptopta da aynı şekilde rahat mouse kullanmak için ve üst seviye deneyim sağlamak için aldım. Tabi kablosuz bir şekilde. Gerek oyunda gerek Photoshopta rahat kullanım için bu önemliydi. Şimdi Logitech Performance Mx incelemesine geçelim.

Logitech firmasından çok memnun olmuşumdur hep ve yeni ürün için diğer markalara bakmadım bile. Kalite ilk kutu açılımından itibaren ben buradayım diyor. Zaten fiyatıyla da altını çizmek istemişler. Diyebilirsiniz ki “Bir fareye o para verilir mi?” Evet verilir yani aslında verilmez ya da şöyle açıklayım. 🙂 Ben eşyalarını tertipli ve düzenli kullanan biriyim. Aldığım mouseu 5 yıldan az süre kullanmam. Yenisini alsam bile eskisini ihtiyaçlarım dâhilinde kullanırım. Çift dikiş kullanırım yani. Eski farem (M185) ele çok küçük geliyordu uzun oturumlarda ya da oyunlarda bir müddet sonra bilekte ağrı yapıyordu. Photoshop’la uğraşmaya başladıktan sonra mouse da konforu da aramaya başladım. Piyasasına baktığımda sadece fiyat-kalite olarak ne kadar ekmek o kadar köfte prensibinin burada da devam ettiğini gördüm ki hayatın her yerinde olan bir şey. Bütçeyi artırmaya karar verdim ve almışken sağlam olsun uzun süre kullanayım diyerek aldım. Her neyse sözü fazla uzattım konuya girelim.

logitech performance mx

TASARIM

Görüntüsü çok şık ve mat bir his veriyor aynı zamanda yanlardaki metalimsi alan ayrı bir hava katıyor. Verdiğim paranın hakkını sonuna kadar veren bir ürün. Çok farklı yüzeylerde kullandım Logitech Darkfield Laser Sensor teknolojisi gerçekten başarılı. Camın üstünde bile camı fark edip üstündeki mikro çizikler toz vs gibi şeyleri yüzey kabul edip sorunsuz kullanıma izin veriyor. Mouse solaklar için kullanılabilir yapıda değil, sağ el kullanımına özel üretilmiş. Tekerlekteki sağ-sol kaydırma hareketi alıştıktan sona vazgeçilmezinin halini alıyor. İlerde alacağım mouse da kesinlikle bakacağım kriterlerden. Cihazın sol avuç içine gelen kısmında 3 tane led yardımıyla şarj göstergesi mevcut aynı zamanda dpi göstergesi şık şekilde konumlandırılmış güzel bir ayrıntı. Sürekli yanarak rahatsızlıkta vermiyor veya sırıtmıyor. Avuç içinin sağ ve sol kısımlarında farklı tabaka kullanılmış sol taraf daha hareketli olduğundan daha kaygan yüzey sağ taraf daha durağan olduğundan plastiğimsi bir mat yüzey.

Denge

Mouseun dengesi bana çok iyi geldi ne ağır ne hafif. Büyüklüğü tam istediğim gibi resimlerde şeklinden dolayı küçük ya da fazla söbü gözükebilir ama sağ el için çok iyi dizayn edilmiş büyük bir mouse. Evet, birazda mouse özelliklerinden bahsedeyim tıklar çok kaliteli his veriyor ve top normal hızda kaç tık attığınızı belli etmek için belirtilmiş tırtırlara sahip ama yüksek hızlı kaydırmada bu hissiyat yok uzun süre kendi halinde dönmeye devam edebiliyor. Scroll tuşundaki sağ sol tık ise başta Photoshopta olmak üzere internet sitelerinde vs sağ sol gezintilerde çok kullanışlı ama dediğim gibi el alışkanlığı istiyor. Sonrasında diğer mouselarda aramaya başlıyorsunuz. Yanda gözüken metalimsi alan güzel 7 aydır elimin o kadar terlemesi halinde bile kararma ve soyulma olmadı. İlk parti üretiminde varmış nette okuduğum yorumlara göre. İkinci bir puanı ise terleten sağ ve alt yüzey için kırıyorum gerçekten normal bir ter değil. Özellikle oyunlarda kendini çok belli ediyor ve konforu alıp götürüyor.

TUŞ ATAMA

Yanda bulunan başparmağın altına gelen kişiselleştirilebilir tuşa istediğiniz özelliği atayabiliyorsunuz ben win8.1 de sağdan açılan paneli eklemiştim win10 da ise görev görünümü özelliğini atadım. Başparmağın üstün doğru olan kısımda 3 tuş görev alıyor bunlardan birisi zoom birisi ileri diğeri geri tuşu. Tabi yazılımıyla bunlara da farklı görevler atayabilirsiniz. Mesela ben zoomu değiştirmedim ama ileri ve geriyi ses açma ve kısma olarak değiştirdim. Tabi yine istek dâhilinde bu tuşların hangi programda, oyunda vs hangi görev görmesini ayarlayabilirsiniz. Örnek vereyim ETS2 de ses açmayı sol sinyal, ses kısmayı sağ sinyal, zoomu da 4lü olarak ayarlayabilirsiniz. Sağ-sol tık arasında, tekerleğin üst kısmına bakan taraftaki tuş yardımıyla yüksek hızlı kaydırma özelliğini devreye sokabilir veya çıkarabilirsiniz. Bunu da örnekleyeceksek PDF/Excel/Word gibi dosyalarda uzun sayfalara daha hızlı ön izleme yapabilirsiniz. Kullandıkça gerekli görmeye başladığınız alışkanlık yapan özelliklerden biri.

ŞARJ

Şarj konusuna gelirsek Logitech Performance Mouse, içinde bir adet doldurulabilir kalem pil bulunduruyor ve açıkçası ölçmek zor kullanıma göre çok değişkenlik gösteriyor. Burada size değineceğim ilk nokta var birisi şarjınız azalsa kırmızı ledle uyarsa bile kaliteden dpi dan taviz vermiyor. Diğer bir nokta ise mouse bir müddet kullanılmadığında kendini uyku moduna alıp şarjın süresine katkıda sağlıyor ve içindeki doldurulabilir pili daha kaliteli bir pil ile değiştirerek pil ömrünü uzatabilirsiniz. Gönül ister ki daha uzun süre şarj etmeden kullanalım. Kırılacaksa bir puan buradan kırıyorum. O kadar para verdik. 😛 Bu arada içindeki 2050 mAh pil 1.30/2 saat civarında tam doluyor. Şarj ederken de kullanabiliyorsunuz ama iki portu da (biri alıcı biri güç verici) dolduruyor. Sıradan Android cihazların kullandığı mini USB‘ler ile de şarj edebilirisiniz. Kabloları da kaliteli ama avrupa ürünlerinden kablo ve mouseu taşımak için çıkan cüzdan ya da kılıf benim aldığım ve Türkiye’deki resmi kutusunda bulunmuyor. Olsaydı kullanmazdım ama olsa hayır demezdim.

Sonuç Olarak

Oyunlarda öyle fazla dpi delisi değilseniz kaliteli iş çıkarıyor. Ben GTA V, Battlefield 4, Farcry3, World of Tanks, ETS2 ve Sniper Elite 2-3 gibi oyunlarda bir eksiklik yada kötü taraf göremedim hatta yazılımının getirdiği tuş atama özelliği sayesinde artı özelliklerini de kullandım. Photoshopta ince ayarlarda da çok yardımı oldu herhangi bir titreme veya hata yaratmadı. Logitech® Unifying alıcısı sayesinde aynı alıcıya yazılımı sayesinde farklı Logitech ürünleri ekleyebiliyorsunuz. Setpoint yazılımı da gayet kullanışlı. DPI ayarı, tuş atamaları, yazılım güncellemeleri, Unifying alıcısına ürün ekleme ve şarj durumunu öğrenme gibi şeyleri yapabiliyorsunuz.

Meraklısına Teknik Özellikler

 • Mouse Boyutları (yükseklik x genişlik x derinlik):
  83,5 mm (3,29 inç) x 128,3 mm (5,05 inç) x 47 mm (1,85 inç)
 • Mouse Ağırlığı (pil dahil): 147 g (5,19 oz)
 • Alıcı Boyutları (yükseklik x genişlik x derinlik):
  14,4 mm (0,57 inç) x 18,7 mm (0,74 inç) x 6,1 mm (0,24 inç)
 • Alıcı Ağırlığı: 1,8 g (0,06 oz)
 • Algılayıcı teknolojisi: Lazer (Karanlık Alan)
 • Algılayıcı Çözünürlüğü: Değişken (100 dpi1500 dpi) (100 dpi’nin katlarında ayarlanabilir)
 • Düğme sayısı: 9
 • Kaydırma Tekerleği (E/H): Evet (Yüksek Hızlı Kaydırma Özelliği ile)
 • Eğme-kaydırma işlevi (E/H) Evet
 • Pil ömrü: 1 aylık pil ömrü*
 • Pil türü: 1 adet AA yeniden şarj edilebilir nikel metal hidrat pil
 • Kablosuz çalışma mesafesi: Yaklaşık 10 m*
 • Kablosuz teknoloji: Gelişmiş 2,4 GHz kablosuz bağlanabilirlik (Unifying destekli)
 • Arayüz: USB alıcı
Puanlamak ister misiniz?
Teşekkürler...

1 Yorum

Aklınıza takılan sorularınızı yorumlarınızla iletebilirsiniz...