Logitech MX Master Mouse

1
110
Puanım
Ben oyun delisi değilim ama tasarım işleriyle uğraşıyorum. Genel anlamda tasarımda bilek yormayan, uzun parmaklı olduğumdan büyükçe ve geniş kısaca konforlu bir cihaz. Mouse benim için gerek oyunda, gerek photoshopta rahat kullanım için ideal olmalı hatta idealin birkaç tık üstü olmalı. MX Master’de bunu vaadediyor 😉

Logitech firmasından çok memnun olmuşumdur hep ve yeni ürün içinde memnun olarak kullandığım ama genel olarak ileriki kullanımda çift tık sorunu oluşan bir ürün olan Performance Mx’in yeni modeli Mx Master’a geçmek istedim. Kaliteden bahsetmeye fazla gerek yok ilk kutu açılımından itibaren ben buradayım diyor. Zaten fiyatıyla da altını çizmek istemişler. 😛

TASARIM

  • MX Master’ın görüntüsü yine çok şık, mat ve bu sefer selefine göre daha keskin hatlara sahip. Ama bu keskin hat kesinlikle konfordan taviz vermiyor. Çevresindeki metal tabaka bu sefer daha mat ve bronz-bakır karışımı bir renk. Parmak izi bırakmayan türden bir matlık. Bu bir hafta içerisinde çok farklı yüzeylerde kullandım. Darkfield Laser Sensor teknolojisi gerçekten başarılı. Bunu öncekinden de biliyordum zaten. Firmanın dediğine göre biraz daha iyileşme söz konusu. Maalesef mouse solaklar için kullanılabilir yapıda değil, sağ el kullanımına özel üretilmiş.
  • Performance Mx’de alıştığım orta scroll tuşundaki sağ-sol kaydırma hareketi alıştıktan sonra eksikliğini fark ediyorsunuz özellikle belge inceleme, tasarım sırasında gezme vb. yerlerde. Cihazın şarj göstergeleri daha da gizlenmiş ve iyide olmuş. Başparmağınızı koyduğunuz yerin daha da ön tarafına koyarak gizlenmiş. Sürekli yanarak rahatsızlıkta vermiyor veya sırıtmıyor. Avuç içi ve yanlarda farklı tabaka kullanılmış yanlar daha mat bir yüzey, avuç içi daha yanlara göre daha kaygan ter önlemesi için ama mat tasarım korunmuş durumda.
  • Mouseun dengesi gayet iyi geldi ama selefine göre fark edilir bir hafiflik var. Büyüklüğü tam istediğim gibi resimlerde, şeklinden dolayı küçük yada fazla söbü gözükebilir ama sağ el için çok iyi dizayn edilmiş büyük bir mouse. Hıza uyum sağlayabilen kaydırma tekerleği cihaz açıkken hızlıca kaydırdığınız zaman tırtıklı yapıdan çıkıp sürekli dönerek mod değiştirmeden kendi algılayıp tırtırlı yapı yada sürekli dönüş yapısı arasında değişiyor.
  • Önceki modelde bunu üstündeki tuşa basarak modunu aktif yada pasif edebiliyorken burada otomatik geçiş özelliği verilmiş. Yine istenilirse üstündeki düğmeden de bu eski versiyon gibi yapılabilir ama oraya yazılımından farklı özellik atamak varken çok gereksiz olur. Bende şuan normal kullanımda bildirim ekranı atılı halde farklı programlarda farklı görevler atadığımdan yazılımı ürünün kullanışlılığını ciddi oranda değiştiriyor.

TUŞ ATAMA

  • Yanda bulunan başparmağın altına gelen kişiselleştirilebilir tuşa istediğiniz özelliği atayabiliyorsunuz, ben normal kullanımda masaüstündeki uygulamalarında ön izleme özelliği atadım farklı programlarda ise daha farklı özellikler ekli durumda. Başparmağın üstün doğru olan kısımda 2 tuş ve bir scroll daha görev alıyor, bunlarda yazılım sayesinde farklı görevler verilebilir cinsten.
  • Mesela scrolla ses açma/kapama verirken, ileri-geri tuşlarına zoom in-zoom out özelliği atadım. Tabi yazılımıyla bunlara da kullanımınıza uygun farklı programlarda farklı görevler atayabilirsiniz. Tabi yine istek dahilinde bu tuşların hangi programda, oyunda vs hangi görev görmesini ayarlayabilirsiniz. Yani kısaca üzerinde bulunan tüm tuş ve scroollara farklı özellik yazılımı sayesinde atılabilir durumda.

ŞARJ

  • Şarj konusuna gelirsek içinde normal olarak sökülemeyen batarya bulunduruyor ve açıkçası ölçmek zor, kullanıma göre çok değişkenlik gösteriyor. Burada size değineceğim ilk nokta var birisi şarjınız azalsa kırmızı led ile uyarsa bile kaliteden dpi dan taviz vermiyor.
  • Diğer bir nokta ise mouse bir müddet kullanılmadığında kendini uyku moduna alıp şarjın süresine katkıda sağlıyor. Gönül ister ki daha uzun süre şarj etmeden kullanalım.  Kutu içerinden çıkan kablosu ile bilgisayardan yada prizden şarj ederken de kullanabiliyorsunuz.

 

SON OLARAK MX MASTER

🔵Test ettiğim, bende bulunan GTA V, Battlefield 3-4-1, FarCry 3, Call of Duty Ghosts, Portal 1-2, ETS2, ATS ve Sniper Elite 2-3 gibi oyunlarda bir eksiklik yada kötü taraf göremedim hatta yazılımının getirdiği tuş atama özelliği sayesinde artı özelliklerini de kullandım. Logitech® Unifying alıcısı sayesinde aynı alıcıya yazılımı sayesinde farklı Logitech ürünleri ekleyebiliyorsunuz. Bunun yanında Bluetooth Smart kablosuz teknolojisi ile de Unifying alıcısını kullanmadan bluetooth üzerinden 3 farklı cihazı bağlayarak, alt tarafındaki Easy Switch teknolojili tuş sayesinde geçişler yaparak kullanabiliyorsunuz. Bağlantıyı connet tuşu ile aktif ediyorsunuz.

🔴Performance Mx te eleştirdiğim konuların giderilmesinden dolayı ürünün verdiği memnuniyetinde göstergesi olarak 10 puanı hakettiğini düşünüyorum. Ama hala Logitech üst segment mouselarında çift click sorununu çözemediğinden dolayı 1 puan kırmak istiyorum. Kullanıcı yorumlarına göre Performance Mx’den daha az sorun çıkaran bir ürün olsada Mx Master, her ne kadar garanti halletsede bu segmentte bir üründe görülmesi kötü bir olay. Performance Mx konusunda bahsettim. Çift clik sorunu yaşadım ve garanti düzeltti ama benim 1 hafta kullanmama neden oldu ve çiziksiz mouseu zımbaladıkları fiş-fatura vs yüzünden çizik halde gönderdiler. Bu konu umarım yeni Mx Master’ımda olmaz.

 

Meraklısına Teknik Özellikler
•    Mouse (yükseklik x genişlik x derinlik): 3.4 inç (85.7 mm) x 5.0 inç (126.0 mm) x 2.0 inç (48.4 mm)
•    Mouse Ağırlığı (pil dahil): 5,1 oz (145 g)
•    Unifying alıcı boyutları: (yükseklik x genişlik x derinlik): 0.7 inç (18.4 mm) x 0.6 inç (14.4 mm) x 0.3 inç (6.6 mm)
•    Alıcı ağırlığı: 0,07 oz (2 g)
•    Algılayıcı teknolojisi: Karanlık Alan Lazer algılayıcısı
o    Nominal değer : 1000 dpi
o    En düşük ve en yüksek değer : 400 dpi – 1600 dpi (200 dpi’nin katlarında ayarlanabilir)
•    Pil ömrü: bir kere şarj etme ile 40 güne kadar*
* Pil ömrü kullanıcıya ve kullanım koşullarına bağlı olarak değişebilir.
•    Pil: yeniden şarj edilebilir Li-Po (500 mAh) pil
•    Tuş sayısı: 5
•    Kaydırma tekerleği: Evet
•    Hareket düğmesi: Evet
•    Kablosuz çalışma mesafesi: 32 ft (10 m)
•    Kablosuz teknoloji: Gelişmiş 2,4 GHz kablosuz teknoloji


Daha önce ki mouseum Logitech Performance Mx incelememi okudunuz mu?

Puanlamak ister misiniz?
Teşekkürler...

1 Yorum

Aklınıza takılan sorularınızı yorumlarınızla iletebilirsiniz...