Ragnar Lodbrok (Lothbrok) Kimdir?

0
75

Son zamanlarda Ragnar Lodbrok (Lothbrok) adını duymayan kaldıysa böyle buyursun. Kendisi Vikinglerin efsanevi savaşçısı ve lideri Kral Ragnar! Şimdilerdeyse popüler dizi Vikings’in başkahramanı… (Vikings dizisini izlemediyseniz, bu yazımda spoilera yakalanabilirsiniz…)

 

Birçok İskandinav sagasına konu olan ve Viking tanrısı Odin’den geldiği söylenen hem İsveç hem Norveç (Danimarka) kralı, efsanevi savaşçı, Avrupa akınlarıyla meşhur büyük lider, Kral Ragnar. Vikings dizsinin konu aldığı bir hayat hikayesine sahip. Baştan belirmeliyim ki tarihi yapım olan

Efsaneye Göre Hayatı

Kendiyle ilgili bir çok saga olan Ragnar Lodbrok (Ragnarr Loðbrók) en çok tanınan Viking kahramanı ve lideridir. Başarılı bir komutan olan Ragnar Avrupa’da Fransa ve İngiltere içlerine birçok başarılı seferler düzenlemiştir. Danimarka (Norveç) tahtına çıkmak için mücadele ederek başarılı olmuş hem Danimarka (Norveç) hem de İsveç kralı olmuştur. Odin’den geldiğini öne sürmüş, ünlü kadın savaşçılar Lagertha ve Aslaug ile evlenmiştir.

Sagalarda oğulları olan, başarılı savaşçılar İvar ve Björn’ün şöhreti gerisinde kalacağı korkusunun olduğu yazılır.

Özellikle Avrupa’da Fransa’da nehirleri kullanarak çok geniş çaplı bir bölgeyi yağmalamayı başarmıştır. Çok hareketli olduğundan güçlü Frank süvarisinin istediği meydan muharebelerinden kaçınmış, beklenmedik cesur seferlere girişmiştir. 9. yüzyılda çok sayıda muharebeden galip çıktıktan sonra İngiltere’de kral Ælla’ya esir düşmüş ve aşağılayıcı bir şekilde yılanların olduğu bir çukura atılarak öldürülmüştür. Hayatına dair anlatılan çok sayıda efsane birbirinden çok farklı ayrıntılara sahiptir.

Geleneksel Kaynaklara Göre Hayatı

Birçok sagaya konu olan Lodbrok’un, birden fazla tarihsel kişiliği kapsadığı düşünülmektedir. Gerçekteki Lodbrok’a benzetilenlerden bir tanesi olan Vikingli korsan ve savaşçı Ragnar, özellikle Fransa’ya olan saldırılarıyla ün yapmıştır. Yazının başında da belirttiğim gibi Odin’den geldiğini iddia eden Ragnar, kısmen dindar bir kişilik ama başka inançlara da saygılı. Fakat bir komutan ve lider olarak dinlerin insanların bir zayıflığı olarak görüp askeri seferlerinde dinlerin getirilerini referans olarak kullanmış. Örneğin Avrupa seferlerinde, Hristiyan şehirlerine saldırırken kullandığı önemli taktik, kentteki tüm savaşçıların kilise ayininde olduğu pazar günlerini saldırı için seçmesidir.

Genellikle yüklü bir kefalet sonrasında kurbanlarını serbest bıraksada, aynı yere sürekli olarak yeniden saldırarak zenginliklerini talan ederdi.

Paris Kuşatması M.S. 845

Paris Benim Olacak Vurucam Kırbacı (M.S. 845)

845 yılında Ragnar daha sıcak topraklar olan güneye doğru yola çıkar. Kayıtlara göre 120 gemi ve yaklaşık 5 bin Viking savaşçısıyla. Gemiler Floki tasarımı mı acaba? Sen Nehri’nden başlayarak Karolenj İmparatorluğu’nun Fransa Krallığı içindeki batı sahillerini yağmalar. Fransa’nın içlerine giren Vikingler Paris’i ele geçirir. Fransa kralı Dazlak Karl, Ragnar’a şehre zarar vermemesi için yüklü bir miktar fidye ücreti öder. İlginç bir şekilde, sefere katılan çok sayıda Viking savaşçısının yolculuk sırasında, Ragnar’ın da seferden hemen sonra öldüğü aktarılmakta.

Paris’ten sonra Vikingler Fransa’nın diğer bölgelerine doğru ilerlemiş ve Franklar tarafından uzun süre topraklardan atılamamışlardır. Sonraki dönemde Vikingler Rouen şehrini yerlebir edeceklerdir. Bölgeye yerleşen Vikingler’e kuzeyliler anlamında Nordmenn, Northmen, Norsemen denecektir. Tarihteki Normanlar buradan gelmektedir, yerleştikleri bölgeye de Normandiya denilmiştir. Burda biraz aydınlandık gibi sanki..

Son Kale İngiltere

Tüm kaynaklar Ragnar Lodbrok’un İngiltere’de öldüğü konusunda hem fikirdir. Bakıyorum, evet kesinlikle hemfikir… Ragnar’ın hangi koşullarda Northumbria kralı Ælla’nın eline düştüğü bilinmemektedir. Ragnar’ın ölüm tarihi 840 veya 865 olarak verilir. İlk verilen tarih sagalarla eşlenmiş olsa da, 865 tarihi Ragnar’ın oğulları tarafından babalarının intikamını almak için aynı yıl düzenledikleri seferle uyuşmaktadır.

Oğullarının İntikamı

Babalarının ölüm haberini aldıklarında Ragnar’ın oğullarının davranışlarına dair çeşitli efsaneler bulunsa da, yazılı bilinen gerçek İvar’ın İngiltere’ye giderek toprakları yağmaladığı ve kral Ælla’yı muharebede yenerek esir aldığıdır. Çok azap verici bir işkence olan Blodørn (Kan kartalı) ile öldürülür.

Büyük bir orduyla ilerleyen Vikingler; birçok manastıra saldırır ve buradaki rahipleri öldürürler. Sefer sırasında Doğu Anglia Kralı Edmund yakalanır ve öldürülür. Bu çarpışmalar Büyük Alfred dönemindeki Anglosaksonlar ile Vikingler arasındaki savaşların başlangıcı sayılır.

Ragnar’ın Fransa içlerine düzenlediği seferler Vikinglerde gelenek haline gelmiş, topraklarını Vikinglere karşı korumak için Hristiyan olmayı kabul eden Vikinglere toprak vermek siyaseti Franklarda başlamıştır. Normandiya’da hüküm sürecek olan Rollo(Ragnar’ın kardeşi) bu savaşçıların ilkidir. Ragnar’ın kemikleri sızladı…

 

Ragnar’ın kuyuya düştüğü sırada meşhur ölüm türküsünü söylediği rivayet edilir.

Odin’in benim için şölen masasını hazırladığını bilmek çok güzel. Yakında kıvrık boynuzlardan şarap içeceğiz. Odin’in Valhalla’sına gelen bir savaşçı şikayet etmez. Onun yanına ağzımda korku sözleriyle girmeyeceğim. Æsir beni karşılayacak. Ölüm yas olmadan gelecek. Ben de gitmek için sabırsızlanıyorum. Disir artık beni eve götür, Odin’in gönderdiği Valkürler. Æsir ile onur duyarak içkimizi yudumlayalım. Ömrümün günleri sona eriyor. Ölürken gülüyorum.

—Ragnar Lodbrok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here