Pablo Emilio Escobar Gaviria Kimdir?

1
248

Pablo Escobar adını kesinlikle bir yerlerden duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da size güzel haber kendisi son zamanlarda popüler olan Netflix yapımı Narcos dizisinin başkahramanı. El patrón, Don pablo, El senyor. Yoksa başkatliamcısı mı demeliyim…

Kolombiya’nın kaderini değiştiren adam olarak bilinen Güney Amerika’daki suç dünyasının en büyük ismi Pablo Escobar, Narcos dizisinin konu aldığı bir hayat hikayesine sahip.

1949 yılında Kolombiya’da çiftçi bir babanın ve okul öğretmeni bir annenin oğlu olan Pablo Emilio Escobar Gaviria, uyuşturucu kaçakçılığına başlamadan önce araba hırsızlığı ve çalıntı mezar taşı satma gibi işler yapıyordu. Uyuşturucu ticareti yapmak için doğmuş diyebileceğimiz şekilde kendine has yöntemleriyle kısa sürede yüksek meblağlar kazanır oldu.

Öyle ki haftada 420 Milyon Dolar kazanmaya başladı ve yıllık geliri 30 Milyar dolarlara kadar çıktı. Paralarının nakliyesi için kendine jet bile alan Pablo, ( tabi ki bu jette de uyuşturucu taşıyordu) jetin tekerlerinde de uyuşturucu taşıyabileceğini öğrenince günde 500.000 dolar daha fazla kazanmaya başladı.

Böylesine büyük paraları saklamak için seçtiği yerler virane mekanlar olunca her yıl parasının %10’u ya farelere yem oluyordu ya da su akıntısıyla çürüyordu. Fakat Escobar için bu önemsenmeyecek bir detay. Ülkesinde yaptırdığı vakıflar, okullar, yerleşim yerleri ve parklarla halkın gözünde adeta Robin Hood olmayı başardı. Halktan adlığı güçle ve bileğinin hakkıyla (!) siyasete de atılıp Kolombiya Meclisi’ne girmeyi başaran Pablo’nun en büyük hayali Kolombiya Devlet Başkanı olmak. Neyse ki başarılı olamayacak.

Kardeşi Roberto Escobar’ın anlattığını göre Escobar sadece paralarını bir arada tutmak için bile ayda 2500 $’lık paket lastiği satın alıyordu.

Escobar uyuşturucu ticaretinde o kadar başarılıydı ki, Amerika’ya günde 15 ton kokain sokmaya başladı. Haliyle ABD’nin dikkatini çekti ve Kolombiya hükümetine siyasi baskı yapılmaya başladı. Escobar’ın korktuğu şey ise ABD hapishanelerinde ceza çekmekti. Sırf bu nedenle Kolombiya hükümetine, hükümet borçlarını kapatmaya karşılık, ABD ile olan suçlu iade yasasını değiştirmeyi teklif etti. Fakat hükümet bunu kabul etmedi.

Pablo Escobar’ın haliyle polislerle de başı dertteydi. Polisler tarafından aranan Escobar buna karşılık olarak 1993 yılında her bir polis başına 3000 dolar ödül koydu. Bu ödülü almak isteyenler o dönem 400 polisi sokaklarda öldürerek Pablo’nun katliamına destek oldu. Katliam diyorum çünkü Escobar; 200 yargıç, 1000 polis, gazeteci ve hükümet yetkilisinin de dahil olduğu toplamda bilinen 4000 kişinin ölümünden sorumluydu.

Escobar’ın tek oğlu Juan Pablo Escobar’ın 2009 yılında verdiği bir röportajda anlattıklarına göre, Pablo Escobar bir kış günü kaçarken ailesini ısıtabilmek için 2 milyon doları ateşe vermiş.

Tarihin en zengin uyuşturucu baronu kaçmasına rağmen bu savaşı kazanamadı ve her kötünün sonu gibi 1993’te bir silahlı çatışmada öldü.

Escobar’ın hayatının anlatıldığı Narcos dizisinin incelemesini okumayı unutmayın. Diziyi de kesinlikle tavsiye ediyorum…

Puanlamak ister misiniz?
Teşekkürler...

1 Yorum

Aklınıza takılan sorularınızı yorumlarınızla iletebilirsiniz...