Narcos Dizi İncelemesi

3
172
Puanım
Dizi izlemeyi seviyorum, özelliklede içinde dram olanları. Ama bu dram Türk dizilerindeki kadar baskın ve yoğun olmayacak şekilde iyi ayarlanmış olmalı. Tıpkı Netflix yapımı Narcos gibi.

Genelde bilim-kurgu ve aksiyon filmleri izlesem de, diziye geçtiğim zaman ana tema ne olursa olsun kendimi dram dizisinde buluyorum. İşte bunlardan biri olan 2. sezonunu yeni bitirdiğim ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar‘ın hayatını anlatan dizi Narcos.

Dram, suç ve aksiyon konulu olan Narcos, dünyanın ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın biyografisi niteliğinde bir yapıt. Döneminin, ABD ile Güney Amerika arasındaki siyasi baskıyı ve Kolombiya hükümetinin politik havasının vurgulandığı dizide, Kolombiya’nın doğal güzelleri arasındaki insanlık suçlarına dikkat çekiyor. Bunların en başında gelen uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet ve katliam…

Dikkat! Fotoğrafa 10 sn bakınca pantolonunuzun kemerini düzeltiyorsunuz…

Peki Kimdir Bu Pablo Escobar?

Kesinlikle adını bir yerlerden duymuşsunuzdur, duymadıysanız kısaca bahsetmek gerekirse; Kolombiya’nın kaderiyle oynayan adam olarak bilinen, Güney Amerika’daki suç dünyasının en büyük ismi, Narcos dizisinin konu aldığı bir hayata sahip.  1949 yılında doğmuş ve henüz daha 20’li yaşlarında Güney Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronluğunu kurmuş bir çete lideri, ailesine ölümüne sadık aile babası.
Şöyle ki 26 yaşında, ABD’deki uyuşturucu trafiğinin (yani dünyanın) %80’ini kontrol eden birinden bahsediyoruz! 1983’te Kolombiya Meclisi’ne girebilen, dünyanın en zengin 9 insanından biri olmayı başaran Escobar’ın soğuk kış gününde üşüyen kızını ısıtmak için yakacak bir şey bulamayınca 2 milyon doları şöminede yaktığı söylenir. En büyük hayali Kolombiya devlet başkanı olmak olan Escobar bu hayaline ulaşamadan 1993 yılında… Neyse buradan sonrası spoilera gireceğinden yazmıyorum.

Eğer merak ediyorsanız  Pablo Emilio Escobar Gaviria Kimdir? yazıma göz atabilirsiniz…

Narcos işte böyle bir adamın biyografisini anlatan senaryosuyla sizi Güney Amerika’nın karanlık dünyasına çekiyor.

Kim der şu resimdeki mülayim adamın bunları yapabileceğini?

Buraya kadar spoiler yediğinizi düşünmeyin, tarihi bir konuyu ele alan Narcos dizisinin aslında bu ilk 2 sezonun konusu. Dizide konuların daha farklı işlendiğini gördüğünüzde aslında dediklerimin spoiler olmadığına hak vereceksiniz.

Öncelikle şundan bahsetmem gerek ki dizinin introsunda çalan ve dizide bolca yer verilen latin müziği adeta kulağınızı okşayacak. Tıpkı dizi izlerken birden konuşmaya başlayacağınız İspanyolca gibi metroda giderken, otobüs beklerken mırıldandığınızı fark edeceksiniz. Hiç yoktansa durup dururken Plata o plomo? diyebilirsiniz etraftaki anlamsız bakışmalar içinde…

Plata o plomo? yani Gümüş mü kurşun mu? Escobar’ın size verebileceği en net seçenek…

Başrolde Escobar Olmak İçin Doğmuş Wagner Moura

Dizide Pablo Escobar’ı canlandıran Wagner Moura kesinlikle özel bi ödülü hakediyor diyebiliriz. Şu ana kadar yapılmış Escobar karakterlerinden en iyisi hatta ikisi ile arasında kat be kat fark var diyebilirim. Sıradanlığıyla, sürekli pantolonunu düşürüp eliyle kemerini çekiştirmesine sebep olan göbeğiyle, 70’ler ve 80’lerin giyim-kuşamıyla, Escobar’ın mülayim aile babası ve cani mafya babası bakışıyla resmen doğallığın hakim olduğu Pablo Escobar’ı yaşamış bir adam Moura. Örneğin giydiği gömleklerle, kolunun altına aldığı çantasıyla, duruşuyla bakışıyla bir çoğunuzun babasının gençliğini canlandırmaya götürecektir.

Yokun, Yok Olduğu Dönemler

Neden böyle dediğimi sorarsanız şöyle anlatayım. Cep telefonu yok, GPS yok,  internetin olmadığını söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum, takip cihazları, izleme cihazları, mobese, insansız hava araçları… Eğer kendi jeti, sayısız adamları ve destekçileri, kendisinin bile saymaya gerek görmediği kadar parası olan azılı bir suçluyu yakalamak için gerekli olan tüm ekipmanların yok olduğu dönemi anlatılıyor. Sizde her şeyi bir çırpıda anlayan dedektiflerden, ortağının yardımıyla son anda kurtulan polislerden, amansız karakterleri son teknoloji aletlerle yakalayan ajanlardan bıktıysanız Narcos tam sizlik bir dizi diyebilirim.

Politika ve Siyaset

Narcos tam olarak Amerikalı bir Narkotik polisinin gözünden anlatılan hikayeye sahip. Hikaye seslendirmeni Boyd Holbrook’un canlandırdığı Ajan Steve Murphy karakterinden bahsediyorum. Tabi ki onu hapse göndermek isteyen sadece DEA Ajanı Steve Murphy değil. Birde ortağı Pedro Pascal’nın canlandırdığı Javier Peña varki her türlü suçluyla işbirliği yapan narkotiğin göz bebeği.

Diziyi izlerken bir yandan da yakın tarih dersi alıyorsunuz. Amerika’nın Güney Amerika politikası, Güney Amerika’daki ülkelerin birbirleriyle ve iç ilişkileri, gelin kaynana ilişkileri… Okuyunca öf ben siyaset sevmem demeyin hemen. Sahneler Sherlock’un olayı çözmesi gibi tık tık tık işliyor ve bazen “oha oha” dedirtebiliyor. Suç dünyasının politikaya etkisi tüm açıklığıyla görülüyor ve “vay arkadaş” lafını söylerken dejavu yaşadığınızı sık sık fark ediyorsunuz…

3 beyazdan uzak durun. Esrar, eroin, kokain… Yok bu o değildi ya…

Neredeyse dizinin her sahnesi toza bulanmış şekilde. Sigara içmemesiyle bilinen Pablo Escobar her efkarlandığında ağzında sardığı kokaini görebilirsiniz. Kokainin etkilerini, sonuçlarını, ülkeye hatta dünyaya nasıl bir bela olduğunu; bir insanın dünyanın dengeleriyle nasıl oynadığına orada karar veriyorsunuz. Tabi ki ortam da bu kadar kokain varsa, çevresinde dönen yaşil pixelli paralardan, kadınlardan, entrikalardan bahsetmeye gerek yoktur diye düşünüyorum.

Son olarak

Dizide çok iyi göndermeler, sözler ve eleştiriler var. Birkaç Escobar sözü vererek yazıyı bitiriyorum.

“Kolombiya ’da öğrendiğim tek bir şey var; iyi ve kötü izafi kavramlardır.”

“Sırtınızda hedef tahtası olduğu sürece rakiplerinizin cesareti artar”

“Bizi yenmişti çünkü bizim yapmayacağımız şeyleri yapmaya hazırdı.”

“Şeytanı desteklersen, şeytan olursun.”

“Korku insanı hayatta tutar.”

Evet şimdi kesin kararınızı verin ve hemen Narcos’a başlayın. Eğer zaten bir izleyicisiyseniz benimle düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz…

Puanlamak ister misiniz?
Teşekkürler...

3 YORUMLAR

  1. Sevgilimin tavsiyesiyle başladım, beraber izlemeye devam ediyoruz. Gerçekten çok hoş bir dizi. Yeni sezonu sabırsızlıkla bekliyoruz.

Aklınıza takılan sorularınızı yorumlarınızla iletebilirsiniz...