Doctor Who Dizi İncelemesi – Yenilenen 2005 Sonrası

0
144

2005 Sonrası birkaç sezonluk yorum…

2005 yılında yenilenerek yayına başlayan favori dizimden biri : Doctor Who, Türkçe karşılığıyla Doktor Kim’den bahsedeceğim. İngiltere’de izlenme rekorları kıran, dünyanın dört bir yanında sadık hayran kitleleri  kazanan BBC imzalı kült* yapım.

İki farklı Doctor Who serisi olduğunu en başta hatırlatmalıyım. Birincisi 1963 yılından 1989 yılına kadar süren 25’er dakikalık ilk versiyon. Diğeri ise 2005 yılında yenilenerek gelen ama ilk versiyondan fazla uzaklaşmayan 45’er dakikalık ikinci versiyon. Bu yazımda 2005 yılında yenilenerek yayına başlayan Doctor Who’dan bahsedeceğim.

Yine bir dost tavsiyesiyle başladığım dizi daha. Bilmiyorum duygusal bir bağ mı, yoksa duygu değişikliği yaşadığım bir zamana mı denk geldi ama bu dizi her ne kadar bilim kurgu dizisi olarak geçse de, benim için daha çok macera yüklü dram dizisi diyebilirim. Favori dizime neden 5 yıldız vermediğimi merak edenlere Ramiz dayının “Oysa herkes öldürür sevdiğini, Kulak verin bu dediklerime” sözlerini hatırlatıyor ve yazımın devamında hak vereceğinize inanıyorum. 😉

Açılın, ben Doktor’um!

Şimdi kısaca diziyi açıklayıp başlıyorum yorumlara. Televizyon tarihinin en uzun soluklu ve en başarılı bilimkurgu dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na geçen İngiliz menşeli Doctor Who, 2005’te baştan aşağı yenilenen versiyonuyla izleyicilerin beğenisine sunuldu.  Yayın hayatına 1963’te başlayan kült dizi, yaptığı zaman yolculuklarıyla kötülerin en büyük düşmanı haline gelen Doktor adlı eğlenceli karakterin etrafında dönüyor. Dönem dönem farklı doktorları barındıran dizinin yenilenen halindeki başrolü İngiliz oyuncu Christopher Eccleston, seneler içinde Doktor’u canlandıran dokuzuncu aktör. Yardımcısıyla birlikte İngilizlere özgü polis kulübesine girip, zamanlar ve mekanlar arası yolculuklara çıkan Doktor’un nefes kesen maceraları, bugüne kadar 39 ayrı ödüle layık görüldü.

 

Doctor Who dizisi ilk yayınlandığı dönemde düşük bütçeli yaratıcı özel efektleri ile dikkat çeksede, yenilenen halindeki efektler 1977 yapımı Star Wars efektlerinen öteye geçemiyor. Özellikle uzaylılar 12 kişilik çatal-kaşık-bıçak takımından çokta farklı değil. Hatta yanında tuzluk, rende eşantiyonlu. Bu noktada bilimkurgu severlerden birkaç damla göz yaşı süzülebilir. Üzülmeyin dostlar Star Wars‘larla, Turist Ömer Uzay Yolunda‘larla büyümüş insanlarız biz. İşte bu noktada sizi teselli ederken ben maalesef içimdeki bilimkurgu severe hakim olamıyor ve bu diziden yarım yıldız not kırmak istiyorum. Tamam belki Star Wars’taki gibi renkli renkli ışıklar istemiyorum ama yenilenerek gelen ve halen günümüzde devam eden bir dizi için bu yorumu yapmada kendimi haklı görüyorum.

Peki Doctor Who?

Evet geldik bir çoğumuzun aklına gelen ilk sorunun cevabına. Doktor Kim? Gallifrey gezegeninden gelen Doctor, oradaki tüm ırk gibi bir zaman lordudur. Zaman lordları ve Dalekler arasında gerçekleşen ve Son Büyük Zaman Savaşı olarak bilinen büyük savaş her iki ırkın da sonunu getirmiştir. Bu savaşta Doctor hayatta kalan ve türünün sonuncusu olan tek zaman efendisidir. TARDIS’le beraber kaçmayı başarıp ve büyük yolculuğuna başlar. Tardis, doktorun zamanda yolculuk yapmasını sağlayan ilk bakışta sıradan bir İngiliz polis kulübesi gibi duran ama içine girildiğinde öyle olmadığı görülen bir uzay aracıdır. Time And Relative Dimension In Space kelimelerinin baş harflerinden oluşup Uzayda Zaman ve İzafi Boyut anlamına gelir yani UZVİB… Tamam, tamam. TARDIS daha iyi…

Tardis’in 1960’lardan kalan bir polis telefon kulübesine benzemesinin sebebi ise, Doktor’un bir yolculuğunda bukalemun devresini bozmuş olmasından ve bunu ısrarla tamir etmemesinden kaynaklıdır. Bukalemun özelliği, Tardis’in indiği mekan ve zamandaki dikkat çekmeyecek nesne haline bürünmesini sağlayan bir teknoloji harikasıdır.

Doktor her öldüğünde değişiyor, yenilenmiş bir karakterle geri dönüyor. Her doktorun farklı bir kişiliği olsada tüm yaşanmışlıklarla beraber aynı karakter. 1963’ten beri 11 farklı hayatı boyunca, insan ırkının eşsiz duyguları sebebiyle Dünya’ya zaafı vardır. Kendine her zaman Dünyalı yol arkadaşı seçmiştir. Bu yol arkadaşlarıyla uzayda ve zamanda yolculuk yapıp, yanlışlıkları düzeltmekte ve evrenin düzenini korumaya çalışmakta.

Özetle

50 yılını geride bırakmış olan dizinin bu kadar uzun sürmesinin nedeni Doctor karakterinin ölmek üzereyken rejenerasyon sayesinde bir nevi ölümü kandırmasıdır. Farklı bir beden ve farklı bir kişilik ile ancak aynı hatıralara sahip olarak hayatına devam etmesidir. Fakat sınırsız olmayan rejenerasyon hakkı, her zaman lordunda olduğu gibi Doktor’da da 13 ile sınırlıdır. Birçok macera barındıran bu diziyi spoilersız sizlere ulaştırmak için cidden uğraş verdim. Ve spoilersız olarak yazımı tamamladığıma inanıyorum. Bir uzaylı adam ve bir dünyalı yoldaş, çilekeş Tardis ile birlikte uzay ve zamanda bir ileri bir geri giderek (belki zaman zaman kaybolarak) evrenin ve Dünya’nın geleceği için maceradan maceraya atlarken komik uzaylılarla birlikte amansız savaşlara girerler. İzlerken eğlenebileceğiniz; dram, macera ve fantastik konulu bu diziyi ailenizle birlikte izleyebilirsiniz. Dizinin efektleri ve uzaylılarına yaptığım yorumlardan etkilenmemenizi tavsiye ediyor, konu istikrarı ve samimiyet barındıran Doctor Who’yu izlemenizi tavsiye ediyorum.

*Kült: Sadık, tutkulu ama görece az sayıda bir hayran kitlesine sahip diziler için kullanılan bir terimdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here