Black Mirror Dizi İncelemesi

4
150
Puanım
Black Mirror; gerçekleri gördüğünüzde, baktığınıza pişman eden kara ayna… Peki nedir bu diziyi önemli kılan? Bir dizinin bu kadar gerçekçi olmasını sağlayan? Karanlık bir dizi, bizi ne kadar aydınlatabilir ki?

Sürekli bir yerlerde karşıma çıkan ama bir türlü izlemek için gereken ilgimi çekemeyi başaramayan, başardığında ise diğer takip ettiğim dizilerden dolayı vakit bulamadığım daha sonra arkadaşımın ısrarıyla izlemeye başladığımda, geç kaldığım için pişman olduğum bir gerçeklik dizisi Black Mirror.  Çoğu sitede “distopik bilim kurgu hikayelerinin anlatıldığı dizi”  olarak geçse de ben ona kısaca RRS yani Reel Gerçeklik Dizisi (Real Reality Series) demeyi tercih ediyorum.

Dikkat! Diziyi izlerken zaman zaman böyle kalabilirsiniz. Lütfen ayarlarınızla oynamayınız, beyniniz zamanla sindirecektir. The Entire History of You Bölümünden…

Teknoloji hızlıca ilerliyor ancak nereye gidiyor?

Teknolojinin zararlı yönlerini gösteren dizi, her enteresan bölümü ile resmen teknoloji çağına savaş açıyor. Teknolojinin ilerlemesini her insan olumlu karşılar. Hepimiz modern çağın getirdiği kara aynalara (akıllı telefon) sahibiz ve şu an her ne kadar eleştirsem de tıpkı diğer kullanıcıları gibi bende bu teknoloji ürününün bağımlısıyım. Öyle böyle değil… Yavaş yavaş tüm insanlığa hükmetmeye başlamış olan teknoloji ilerliyor ancak nereye gidiyor?

Teknolojiyi tümüyle yermek, tuzdan arındırılmış deniz suyu ile yeşeren bahçeleri görmezlikten gelmek, onu gözü kapalı övmek ise Hiroşima’yı unutmak demektir.

Stuart Chase

Sosyal medyanın baskısını dünyada, hatta ülkemizde bile her zaman görmekteyiz. Artık güç-baskı teknolojiyi iyi kullanabilen ve insanları iyi yönlendirebilen kişilerde oluyor. Black Mirror dizi konusu olarak da bu teknolojinin olumsuz yönlerine değinmekte. Mini dizi olarak geçse de aslında bir dram, gerilim, bilim-kurgu hatta komedi bile diyebiliriz. İnanın izlediğiniz zaman bana hak vereceksiniz.

Konusunun yapısı ile izleyicilerini sürekli arkasından söz ettiren dizi ilk sezondan itibaren kemik bir kitleyi arkasında toplamayı başardı. İlk sezonu Channel 4 kanalında yayınlanan dizinin diğer sezonlarını Netflix ile yayınlanmaya başladı. Unutmadan, diziler birbirinden bağımsız. Her bölüm oyuncular, konu, yer-mekan hatta yönetmen bile değişiyor. Yani yazıda bahsettiğim herhangi bir bölümü açıp izleyerek söylediklerimde haklılığıma karar verebilirsiniz.

PlayTest Bölümünden…

Bir Dizi Ne Kadar Gerçekçi Olabilir?

Diziyi bu kadar farklı kılan şey, kurulan dünyanın, distopyanın günümüze çok yakın ayarda olması. Örneğin teknolojide arttırılmış sanal gerçekliğin (Increased virtual reality) hızla geliştiği günümüzde, dizide konu edilen ileri teknoloji son derece olabilitesi yüksek ve gerçekçi. Reel. Bilim-kurgu dizi hikayelerinde gerçeklikten ziyade gerçekçilik aransa da, Black Mirror’da gerçekliğin günümüze bu kadar yakın olması otomatikman gerçekçiliğinin kat sayısını da arttırıyor.

Dizi daha çok teknolojik gelişmelerin sosyal hayata etkilerine odaklı. Ama konunun işleniş biçimi ve hikaye öyle ki bu dizeye sadece bilim-kurgu dizisi demek haksızlık olur. Aynı zamanda dram, gerilim, aksiyon ve komedi olmayı başarabilen bir seri genel olarak. Beyin içine yapılan implant sayesinde lens benzeri aparatla her şeyi kaydedebilme, ölen kişilerin sanal kopyasını reel olarak oluşturma, sosyal medyanın insanlar arası yaşam standartlarını ve statüsünü belirleme, lensler sayesinde tıpkı sosyal medyadaki gibi insanları gerçek hayattan da engelleme gibi konuların işlendiği; baskınlık olarak ağır ve gerçekleri yüze çarpar nitelikte izleyiciye aktarılan bir dizi kara ayna.

White Bear Bölümünden

Karanlık bir dizi, bizi ne kadar aydınlatabilir ki?

Teknoloji bu hızla ilerlemeye devam ederse, insan ırkının doyumsuzluğu bizleri nasıl bir distopyaya sürükleyeceği her bölümde farklı bir yönüyle etkileyici bir şekilde işlenmiş. Sosyal medya konusunun detaylı ele alındığı dizide, sosyal medyada linç kültürü neden oluşur? ve internet demokratikleştiriyor mu?, yoksa bir konuyu fazlaca önemseyenlerin topluluğu haline mi geliyor? sorusuna cevap aranan bölümlere sahip. Ancak şunu belirtmeliyim ki bölümlerde cinselliğin abartıldığı sahneler rahatsız edici boyuta gelebilir.

Önerim ana konuya sabit kalmanız ve istemediğiniz sahnelerde sardırıp konu ciddiyetinin ne denli abartılabileceğini bilmeniz. Dizilerin ana mesajı altında küçük mesajlarında bulunduğu ara sahneler beyinde küçük bir pırıltı, karlar altında yükselen bir kardelen etkisi oluşturabilir. Adeta kızım sana söylüyorum gelinim sen anla edasıyla işlenen konular sizi değil arkadaşınızın sorunlarına dikkat çekip arkadaşınızın sorunlarına çözümler ya da yaşamlarına 45 dakikalık etüt dersler verebilir. kıpss 😉

White Christmas Bölümünden…

Son Sözler

Beni en çok etkileyen bölümleri ahlak sorguma bölümü olan ilk sezonun ilk bölümü The National Anthem, kara aynadan (akıllı telefon) gördüğümüz dünyayı gerçek dünyadan farklı olarak bulup tepkilerimizde değişkenlik gösterdiğimizi anlatan ikinci sezonun ikinci bölümü White Bear ve sanal gerçekliğin ileri seviyesinin örneklendirildiği üçüncü sezonun ikinci bölümü olan Play Test.

Ek olarak belki de en çok mesaj barındıran bölümü olan yılbaşı özel bölümü adeta yeni yıla çerezleri temizleyip öyle girmemizi sağlayan White Christmas’ı da ekleyebiliriz. Zira zed gözlerine sahip bireylerin istedikleri anda birbirlerini engelleyebilmelerinden tutunda insanların bir kopyasının teknolojik bir aygıt içerisinde hapsolmasının ve bir yazılım olarak aslına hizmet etmesinin detaylarına kadar bir takım teknolojik gelişmeler yumağı barındıran konusuyla beyin.dll bulunamadı hatası verdirebilir. Zed gözlerinden bahsetmişken İlk Lens Deneyimim – Hangi Marka Lens ve Solüsyon? yazımı okumanızı tavsiye ederim. Lens hakkında güzel bilgiler içeren bir yazı oldu. Kim bilir belki de teknoloji ileride zed gözlerine sahip olmamızı sağlayacak kadar hızlı gelişir…

Umarım beğenerek izleyeceğiniz, flashbackler yaşayarak “dur bir dakika, sindirmem lazım” dedirten anlarınızın olacağı favori dizilerinizden olur. Keyifli seyirler…

Puanlamak ister misiniz?
Teşekkürler...

4 YORUMLAR

 1. Daha çok benim gibi;(ki yazıya göre sizin de) başta dikkatini çekmeyen ama başladığında geç kaldığı için pişman olacak kişilere dizinin potansiyelini tek sayfada açıklayan bi’ yazı olmuş. O açıdan bayağı yararlı buldum. Ben şahsen diziye başlamadan önce bu yazıyı okusaydım ilk fırsatta izlerdim diziyi ki izlemeden önce birçok defa da izleme tavsiyesi aldığım ve izlemeye üşendiğim dizidir.

 2. Bence sıralama şöyle.

  en iyi 5

  1- White Christmas
  2- The entire history of you
  3- Hang the DJ
  4- Black Museum
  5- Shut up and dance

  en kötü 5
  1- Arkangel
  2- Crocodile
  3- Be right back
  4- The Waldo Moment
  5- Metalhead

Aklınıza takılan sorularınızı yorumlarınızla iletebilirsiniz...