iOS12 Kestirmeler

0
500

iOS12 Kestirmeler başlığıyla telefonunu elinden bırakamayanlar için self-monitoring ile tanışma/kaynaşma vakti. Bakalım bu özellik diyet yaşantımıza nasıl yardımcı olacak…

Geç olsun güç olmasın felsefesiyle teknoloji ve diyet nasıl bir araya getirilir, neler uygulanabilir ve akıllı cihazlarımızdan daha fazla nasıl yararlanılır bunu paylaşacağım. Diyet listelerinden uzak, klasik yöntemlerden farklı olarak teknoloji ile harmanlanmış bir kendini izleme, self-monitoring tadında içerikler…

Meslektaş, danışan ve okurlarıma mini rehber gibi olacak bu yazı serimde umarım diyet severlere de teknolojiyi sevdirebilirim. Seriye başlamada öncü fikir olan Shortcuts ile başlamamak olmazdı. O zaman gelsin ilk yazımız: iOS12 Kestirmeler

iOS12 Kestirmeler

Kestirme Şekerli Değil Miydi?

Evet ama bu o değil… Yalnızca iOS’te kullanılabilen (Apple cihazlarda bulunan) bir özellik bu seferki konumuz. Orjinal adı Apple Shortcuts olan Kestirmeler özelliği. iOS12 güncellemesi ile gelen bu özelliği kullanabilmek için yazılımınızın iOS12 olması zorunluluğu var. Eğer uyumlu cihaza sahipseniz yazımıza Kestirmeler özelliklerine değinerek devam edelim…

Aslında bir özellikten çok uygulama olan Kestirmeler’i özel kılan dilediğiniz şekilde ve zamanda özelleştirebilmeniz. Buradan indirebileceğiniz uygulamayı yükledikten sonra uygulamanın Galeri kısmından hazır kestirmeleri kullanabileceğiniz gibi Arşiv kısmından kendiniz de oluşturabilir hatta oluşturduğunuz kestirmeleri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
*Daha fazla eğitim metaryali için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz….

Diyet İçin Kestirmeler

Fit kestirme tarifi bekleyenler için üzgünüm, şimdilik konumuz shortcuts. Birçok hazır kestirme olduğu gibi özel kestirmelerinizi de yapabileceğinizi söylemiştim. Şimdilik hazır kestirmeler üzerinden gidecek olursak bu kısımda diyetinizi kontrol etmenizde monitörize edebilecek ve beslenme biçiminizi diyet psikolojisinden çok yaşam tarzı haline getireceklere değineceğim.

Böylelikle kayıt tutma alışkanlığını kazandığınız zaman geçmişteki hata ve farklılıkları görmeniz daha kolay olacaktır. Bunu diyet defteri veya günlüğü gibi düşünebilirsiniz. Farkı olarak hızlı, kolay, dijital ve e-Nabız gibi uygulamalara bağladığınız zaman seçtiğiniz doktorunuza iletebileceğiniz veri elde etmeniz. Üstelik her an elinizin altında…

Oluşturduğum Kestirme’yi Siri’ye nasıl eklerim?

Oluşturduğunuz veya hazır kullandığınız kestirmeleri, kestirme kutucuğunun sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayıp Bitti yazısının altındaki ayarlar simgesinden Siri’ye ekleyebilirisiniz. Çıkan ekrandaki kırmızı butona tıklayıp nasıl seslenmek istiyorsanız o şekilde Siri’ye kaydettiğinizde seslenerek kahve miktarınızı hızlıca girebilirsiniz.

Sıfırdan Kestirme yapmak biraz kafa karıştırıcı gözükse de benim verdiklerimi veya hazır kestirmeleri kolayca kullanabilirsiniz. Aşağıda bazı özel ve hazır kestirmelerin linklerine, kurulumuna ve kullanımına dair bilgilere ulaşabilirsiniz…

Kafein Miktarını Kaydet Kestirmesi Kullanımı

Kafein Miktarını Kaydet

Uygulamada Arşiv sayfasında Rutin Sabah İşleri kısmından Kahve Miktarını Kaydet Kestirmesi’ne tıklayıp gelen ekranda Kestirmeyi Al diyerek Arşiv’imize ekliyoruz. Gün içerisinde bu hazır kestirmeye içtiğimiz kahve ve miktarını girerek Sağlık uygulaması altında kahve tüketimimizi gün gün izleyebiliriz. Üsteli kullanmak için Kestirmeler uygulamasını açmaya gerek yok. Uygulamalar sayfamızın en sol tarafındaki Widget’lara ekleyeceğimiz Kestirmeler Widget’ı ile gün içinde basitçe tek tıkla ulaşabiliriz. Buradan direkt olarakta edinebilirsiniz…

Kafein Miktarını Kaydet Kestirmesi Nasıl Kullanılır?

Kestirmeler Widget’ımızda Kafein Miktarını Kaydet’e tıklayınca gelen ekranda içecek türünü seçtikten sonra miktarı seçmeniz yeterli. Gerekli veriler hızlıca Sağlık uygulamasına eklenecek ve kahve tüketiminizi monitörize etmenizi kolaylaştıracak bir log oluşturulacaktır. Üstelik siz içtiğiniz kahve türüne göre miktar girerken Sağlık uygulamanıza içeriğindeki kafein oranı eklenecektir.

Kahve ile yazılarımın bulunduğu makalelere gitmek için Buraya tıklayın.
Özellikle Kahve & Sağlık Günceli yazımı tavsiye ederim…

Kilomu Kaydet

Evet ne için toplanmıştık, ha evet diyet. O zaman diyet denince akla ilk gelen kilo ile devam edelim isterim. Aslında kilonun insan sağlığıyla doğrudan ilişkisi olmadığını biliyoruz. Hatta bunun için geliştirilen Beden Kitle İndeksi BKI ve taze araştırma konusu olan Göreceli Yağ Kitle İndeksi (RFM) bulunmakta. Daha iyi anlamak için yazıma göz atmanızda fayda var.

Yine de porsiyon kontrolü gibi kilo kontrolü yapmakta da fayda var. Buradan edineceğiniz kestirme ile tek tıkla kilonuzu Sağlık uygulamanıza ve dolaylı olarak bağlantılı uygulamalara eklemiş olacaksınız. Oldukça basit, tıklayın ve ağırlığınızı yazın…

Su Miktarını Kaydet

En küçük canlı organizmadan, en büyük canlı varlığa kadar bütün biyolojik hayatı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan suyun günlük takibi de oldukça önemli. Yetişkinlerin günlük 2,5-3 L su tüketmesi önerilmektedir. Yoğun geçen günler içinde su içmek bazen unutulabiliyor. Saat başı su içmenizi tavsiye eden uygulamalar olduğu gibi saatlik tekrarlayan alarmlarla her cihazda uygulayabilmenizde çok kolay.

Akıllı telefonunuzun Sağlık uygulamasında kaydolması ve e-Nabız gibi devlet sağlık kurumlarıyla paylaşılmasını isterseniz Su Miktarını Kaydet yardımınıza koşacaktır. Buradan indirip gerekli izinleri verdiğinizde telefonu açmadan kilit ekranı üzerinden veya Siri’ye seslenerek 200’er ml olarak gün içerisindeki su tüketiminizi kolayca ekleyebilirisiniz.

Su İhtiyacı Yetişkinlerde 30ml/kg’dır. Yani;
30 ml x kg = Günlük almanız gereken su miktarı

Çay Zamanlayıcısı

Diyetlerin vazgeçilmezi yeşil çaylardan bahsetmesek olmaz. Buradan edineceğiniz kestirme ile içmek istediğiniz çayın süre takibini kolayca yapabilirsiniz. Üstelik yalnızca yeşil çay değil, Anadolu’nun siyah çayı, Uzak Doğu’dan oolong, beyaz ve pu-erh çay süresini de seçeneklerde bulabilirsiniz…

Diş Fırçalama Zamanlayıcısı

Tüketilen öğün miktarı, temizliği ve besin kalitesi kadar ağız bakımı da önemli. Bunun içinde bir kestirmemiz var. Buradan edinebileceğiniz kestirme ile direktif alarak daha iyi bir ağız bakımı için yalnızca 2 dakika yetiyor.

Spor ve Egzersiz İçin Kestirmeler

Spor/Egzersiz İçin Kestirmeler

Böyle yazınca ilginç bir tezatın içinde buluyor insan kendini, şu Türkçe ne garip ama evet spor ve egzersizler içinde kestirme kullanabilirsiniz. Spor ve egzersizlerinizi uygulamanızda faydalı olacak birçok kestirme bulunuyor, zaten istediğinize ulaşamadığınız zaman kendi kestirmenizi oluşturabileceğinizi yazının başında söylemiştim. Küçük bir araştırmadan sonra yapılamayacak şey yok gibi…

Koşuyu Kaydet

Koşu, yarış amaçlı yapılabileceği gibi vücudun dinamizminin sağlanması için tek başına da yapılabilir. Yalnızca koşmak zorunda değilsiniz elbette, tempolu yürüyerek de bu egzersizi gerçekleştirebilirsiniz. Buradan edineceğiniz kestirme ile kaç dakika koştuğunuzu yazabilir, dilerseniz ek olarak kaç km koştuğunuzu veya kaç kalori harcadığınızı ekleyerek daha sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz.

Kaç km koştuğunuzu ve kaç kalori harcadığınızı ölçen cihazlar kullanmadıysanız cevabı boş bırakarak koşunuzun veya tempolu yürüyüşünüzün ortalama değerlerde hesaplanmasını sağlayabilirsiniz.
*Apple Watch, akıllı bileklik veya pedometre gibi cihazlar kullanmıyorsanız 2. ve 3. soruyu boş bırakmanız daha doğru olacaktır.

“Koşmaya Başladığımızda Vücudumuzda Olanlar” yazımı okudun mu?

Müzik Çal

Spor ve egzersizin olmazsa olmazı da su geçirmez bir şekilde müziktir. Araştırmalara göre egzersiz sırasında performansı ve performansın süresini artırdığı tespit edilmiştir. Buradan En Çok Çalınan 25 Şarkı Listesi’ni edinebilir ve Buradan da kendi listenizi çalmasını sağlayabilirsiniz.
*Müzik listeleri Apple Music üyeliği gerektirir.

Unutmayın ki tek seferlik kurulum sonrası Siri’ye ekleyebilir ya da Widget olarak uygulamalar sayfanızın en sol kısmında gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Eliptik Antrenmanı Kaydet

Bir çoğumuz egzersizi kapalı ortamlarda ve spor aletleri ile yapıyoruz. Özellikle koşmanın lüks sayılmaya başladığı kalabalık şehirlerde. Eğer spor salonunda eliptik antrenman yapıyorsanız bunun için Buradan edineceğiniz kestirme ile makinenin bildirdiği mesafeyi girebilir, kaç dakika antrenman yaptığınızı yazabilirsiniz. Otomatik olarak değerlendirilen süreler kalori cinsinden Sağlık uygulamanıza kaydolacaktır.

Sosyal Medyadan Video İndir

Yazılı medyanın görsel medyaya çoktan geçiş yaptığı şu günlerde bilgi, haber ve motivasyon videolarını elinde barındırmak isteyebilirsin. YouTube, Facebook, Twitter, Dailymotion, Instagram videolarını indirmek için içeriğin linkini kopyalamanız yeterli. Social Media Donwloader’a tıkladığınızda kopyalamış olduğunuz link değerlendirilip ilgili sosyal medya hesabının izinlerine bağlı olarak elinizde olacaktır. Social Media Donwloader v3.5.8’i buradan edinebilirsiniz. Zaman zaman istemcisi güncellendiğinden sorun çıkarsa verdiği uyarıya tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

Bu ve bu gibi pek çok şeyi Galeri’den bulabileceğiniz gibi kendinizde istediğiniz şekilde bir Kestirme oluşturabilirsiniz. Bende kullanıp memnun kaldığım Kestirme’leri yazıma eklemeye devam edeceğim. Umarım bu yardımcı araçlar self-monitoring (kendini izleme) uygulamalarına merakınızı artırır ve teknolojiyi daha verimli kullanmanızı sağlarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here