Lens Kullanımı, Takma – Çıkarma Yöntemleri ve Temizliği

1
977

Lens kullanımı gerçekten bu kadar özen isteyen bir durum mu? Kullanımı, takması-çıkarması ve temizliği için hazırladığım bu yazıda küçük ipuçlarıyla yardımcı olmayı ve lens kullanımınızı pratikleştirmeyi amaçlıyorum.

Lens kullanımı ve bakımı görüldüğü gibi zor yada burada okuyacaklarınız kadar detay değil. Tam tersi dikkat edilmesi gerekenlere uyup, temizliğine dikkat ettikten sonra belki gözlük kullanmaktan çok daha zararsız ve çok daha kolay. Bunların başında gelen lens ömrü dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan. Lens kullanımı süresi dolduktan sonra tekrar kullanmaya çalışılmamalı. Artık özelliğini kaybeden lensler retinanızı çizebilir ve sizi bir iyileşene kadar bandanajla gezmenize sebep olur. Kimse istemez herhalde korsan gibi gezmeyi…

Lens Kullanımı, Takma – Çıkarma Yöntemleri ve Temizliği

Lens kullanmaya başladıysanız artık bakım malzemeleriniz de elinizin altında bulmalı demektir. Lens takarken temiz ve düz bir yüzey üzerinde çalışın. Lensleri tutmadan önce ellerinizi lanolin içermeyen sabun ile yıkayıp iyice durulayın. Numaralı lens kullanıyorsanız karıştırmamak için temizliğe her zaman aynı lensten başlayın. (Önce sağ ya da sol şeklinde)

İlk Lens Deneyimim – Hangi Marka Lens ve Solüsyon? yazıma gözattınız mı?

Lens kullanımında benim gibi küçük ve kısık gözlere sahipseniz işiniz biraz zorlaşabiliyor. Haliyle çalışma ortamı daralınca ki bu alan gözümüzde olunca ister istemez reflekslerimizin kurbanı olabiliyoruz. Bu yazımda lens takmak için 3, çıkarmak için 2 farklı yöntemden bahsedip, aklıma gelen çevreden de duyduğum birkaç sorunun da cevabını vermeye çalışacağım. Umarım işinize yarar ve lens kullanımınız pratik hale gelir…

Lens Temizliği

Lens temizliği vücudumuzun en hassas organı gözümüzün sağlığı için çok önemli. Göz küçük bir bulaştan etkilenip kolayca mikrop kapabilir. Kolay şekilde mikrop kapmadan lens kullanmak ise bu yöntemlerle çok basit. Lensi avcumuza birkaç damla solüsyon damlatıp işaret parmağımızı ileri geri oynatarak lensin iki yüzünü tırnak değdirmeden hafifçe ovalayabiliriz. Lensleri her çıkarışınızdan sonra temizlemek, üzerindeki depozit tabakasını kaldırır. Lensi temizledikten sonra durulanana kadar üzerine solüsyon damlatın. Lensleri her temizleyişinizden sonra durulamak, temizleme sırasında lensin üzerinden sıyrılan depozit ve toz tabakasının akıp gitmesini sağlar.  Bunun için lensleri saklama kabındaki bölümlere yerleştirin. Lenslerin solüsyonun içine iyice batmasına özen gösterin. Kabın kapağını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Lensleri kabında en az dört saat veya bir gece boyunca bırakın. Lensleri her çıkarışınızdan sonra dezenfekte etmek, tahrişe veya enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların yok olmasını sağlar.

Lens Takma Yöntemleri

Her şeyden önce lenslerinizi takmadan mutlaka ellerinizi yıkayıp kurulayın. Kadınlar için ek bir uyarı yapmam gerekirse o da gözde makyaj olmamış olması ve ilk zamanlarda uzun tırnaklı olmaması, hatta hiç tırnak olmaması. Çünkü gözümüz vücudumuzdaki en hassas organlarımızdan biri ve kimse mikrop kapmasını istemez. Uzun tırnaklarla da lensi ve gözü çizme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer numaralı lens kullanıyorsanız ve iki gözünüzde farklı numaralar ise lenslerinizi karıştırmamak için, önce sağ lensi uygulamayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

1. Yöntem
 • Solüsyonlanmış lensi kabından çıkartın. (İç yüzeyinin dışa dönmemiş olmasına dikkat edin, dönmüşse düzeltin.) Kenarları yukarı bakmalı.
 • Sol orta parmağınızla göz kapağınızı kaşınıza doğru çekin.
 • Sağ işaret parmağınızın üzerine lensi koyup sağ orta parmağınızla göz kapağınızı aşağıya çekin. Sonra işaret parmağınızla lensi gözünüzün ortasına hafifçe yerleştirin.
 • Bu duruşunuzu bozmadan aşağıya bakarak lensin yerine tam oturmasını sağlayın. Sonra göz kapaklarınızı yavaşça bırakın.
 • Aynı işlemi sol lens için de uygulayın.
2. Yöntem
 • Solüsyonlanmış lensi kabından çıkartın. (İç yüzeyinin dışa dönmemiş olmasına dikkat edin, dönmüşse düzeltin.) Kenarları yukarı bakmalı.
 • Göz kapaklarınızı parmaklarınızla ayırdıktan sonra yukarı doğru bakıp, gözün beyaz kısmını ortaya çakarın.
 • Diğer parmağınızdaki lensi bu beyaz göz boşluğuna koyup alt göz kapağınızla yukarı doğru destekleyip yerleşmesini sağlayın.
 • İlk seferde gözü tamamen kapatıp açmak yerine hafifçe gözünüzü sağ sol yaparak lensin yerleşmesini bekleyin. Aksi halde kullandığınız lense göre takılmadan gözden atma yapabilir.
3. Yöntem
 • Solüsyonlanmış lensi kabından çıkartın. (İç yüzeyinin dışa dönmemiş olmasına dikkat edin, dönmüşse düzeltin.) Kenarları yukarı bakmalı.
 • Göz kapağınızı lensi rahatça takabileceğiniz konumda diğer eliniz yada parmaklarınızla açın.
 • Herhangi bir parmağınızla aldığınız lensi göz bebeğinizin ters açısına, gözünüzün beyaz yerine gelecek şekilde hafifçe yerleştirin. (Örneğin sağ çapraza bakarken, gözünüzün sol çaprazına yerleştirin.)
 • Daha sonra gözünüzü hafifçe sağ-sol, aşağı-yukarı yaparak lensin göz bebeğine yerleşmesini sağlayın.

Lens Çıkarma Yöntemleri

Aslında bakarsanız takma için birkaç yöntem varken çıkarmak için hemen hemen aynı olduğundan yöntemler benzer gelecektir. Tırnağınız varsa veya uzunsa ki yeni başlayanlara önerilmez daha dikkatli olun. Lensi almaya çalışırken gözünüzü veya lensinizi çizebilirsiniz. Ellerinizin temiz olduğundan emin olduktan sonra işleme başlayabilirsiniz.

1. Yöntem
 • Ellerinizi yıkayıp iyice kurulayın. Yukarı doğru bakın ve alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin.
 • Yukarı bakın. İşaret parmağınızla lense dokunarak alabileceğiniz bir kenar yada alta çekin.
 • İşaret ve başparmağınızla kaydırarak alın.
2. Yöntem
 • Ellerinizi yıkayıp iyice kurulayın. Yukarı doğru bakın ve alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin.
 • Yukarı bakın. Sol elinizle üst göz kapağını yukarı kaldırıp sağ elinizin orta parmağı ile alt göz kapağınızı sabit tutarken işaret parmağınızı lensin alt kenarına yerleştirin.
 • Lensi işaret parmağınızla gözünüzün renkli kısmından aşağıya doğru kaydırın ve başparmağınızla işaret parmağınız arasında hafifçe sıkıştırarak çıkarın.

Lens Kullanımı Genel Soru-Cevap

-Lens takmadan önce solüsyonla ovalamalı mıyız?

Daha önceleri evet solüsyon avuç içine alınıp lens ovalanarak temizlenmeliydi ve öyle de yapılıyordu. Ama artık gelişen teknoloji sayesinde artık ovalamadan sadece kabında solüsyonla temas ettirip, ovalamadan lensinizi kullanabilirsiniz.

-Kontakt lensin çıkarılması gerektiren durumlar nedir?

Gözde kaşıntı, yanma veya batma, bir şey varmış hissi, aşırı sulanma, normal olmayan göz akıntısı veya kızarıklık, görüş bulanıklığı, nesnelerin etrafında gökkuşağı veya harelenme görüntüsü, lenslerin ilk takıldıkları zamana göre daha fazla rahatsızlık vermesi durumlarında lensi çıkarıp temizliğini yapmalı, gözleri dinlendirmeli, gerekirse yeni lenslere geçmeli, rahatsızlıklar devam ederse doktora danışmalıyız.

-Gözlerimde kuruluk meydana geliyor, ne yapmalıyım?

Kontakt lensler bazı gözlerde kuruluk meydana getirebilir. Bu durumda kayganlaştırıcı ve ıslatıcı damlaları kullanılmalı. Kuruluk hali devam ederse göz doktoruna başvurulmalı. Lens gözünüze yapışmış hareketi durmuş ise bir kayganlaştırıcı solüsyon uygulayın ve serbestçe hareket etmesini bekleyin. Lens hala yapışmaya devam ediyorsa derhal göz doktorunuza başvurun.

-Lens taktığımda göz yaşı salgısı artıyor/çapak oluşuyor. Gözüm enfeksiyon mu kaptı?

Bazı gözlerde göz yaşı salgısında artma meydana gelebilir. Bu durum özellikle alışma sürecinde olan kişilerde daha sıktır. Zamanla göz yaşı normal seviyeye inecektir. Durmaz ve ilerlerse doktorunuza başvurun.

-Gözde yabancı cisim hissediyorum. Ne yapmalıyım?

Toz parçacıkları, lens yüzeyinde kirlenme veya çizikler, lensi aşırı uzun süre takma veya lensi çıkarırken gözü zedeleme bu duruma sebebiyet verebilir. Bu durumda lensi çıkarın ve solüsyonla temizleyin. Çizik veya yırtık tespit ederseniz lensi takmayın. Ayrıca lensleri önerilen süreden daha uzun süre takmamaya çalışın.


Aklınıza takılan sorularınız varsa yorum kısmından iletebilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here