Hangi Marka Lens ve Solüsyon Kullanmalıyım?

1
2265

Bu yazımda lense geçme sebebimi, lens kullanım deneyimlerimi ve lense dair akıldaki soru işaretlerini giderebilecek sorulara değinmeye çalışacağım.
Umarım faydalı bir yazı olur…

Hangi Marka Lens ve Solüsyon Kullanmalıyım?

Öncelikle belirtmeliyim ki lens kullanımından korkardım ve asla lense geçeceğimi düşünmezdim. Taktıktan sonra hiç çıkarmak istemesem de göz sağlığı için elbette günlük çıkarıp temizliğini yapmalıyım.

Evet… İlkokul 4. sınıf yaz tatilinde başladığım gözlük serüveninin, üniversite 3. sınıfta artık canıma tak etmesi ile sonlarına geldiğinin farkındaydım. Yaptığım sporda, egzersizde, sosyal aktivitede artık fazladan gelmeye başlamıştı yüzümde taşıdığım küçük pencereler. Gözlükle tanındığım ve son 11 yıl boyunca tanıştığım herkesle, yeni tipimle tekrar tanışma pahasına geçiş için araştırmalara başladım. 11 yıl gururla taşımıştım gözlüklerimi dile kolay…

İlk olarak aklımdaki soruların cevabını almalıydım, çünkü gözlüğü bırakmak benim için kolay olmayacaktı. Sanırım, yani galiba… Uzun kullanımlı lensleri gözüme kestirdim ve araştırmaya başladım. Hiçbir işe araştırmadan başlamam. Fikir sahibi olmadan hareket etmek, yüzme bilmeden denize atlamak gibi bir şey.

Lens kullanıcısıysanız görseldeki gibi tırnak uzatmak, lens takıp çıkarırken gözünüze zarar verebileceğinden tavsiye etmiyorum…

Öncelikle lensler hakkında birkaç bilgi vereyim…

Lensler iki türlüdür; gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler. Gaz geçirgen sert lensler gözde oksijen geçişine izin verdikleri için sert lenslere göre kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Korneanın şeklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda özellikle tercih edilirler.
Keratokonus* Korneanın ileri doğru bombeleşmesi.

Yumuşak lenslerin ise çok değişik tipleri vardır. Günlük kullanılan 1 gün ömürlü, günlük kullanılan 1 ay ömürlü, günlük kullanılan 1 yıl ömürlü, 1 hafta kullanılan 1 hafta ömürlü, 1 ay kullanılan 1 ay ömürlü, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi. Bunların kullanımı oldukça rahattır, bu yüzden daha yaygındırlar.
Bifokal lensler* Yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalan kişilere.

Evet, bu kadar saf bilgiden sonra gelelim bana… Seçimim aylık değişimli kontak lensten yana oldu. Aylık değişim deyince aklınıza hemen ayda bir değiştirilen yani taktığın zaman bir ay sonra çıkarılan lensler gelmesin. Aylık kontak lens doktorlar tarafından günlük, gece yatmadan önce çıkarılıp solüsyonlu lens kabına konulması ve sabah tekrar kullanılmak üzere solüsyonda bırakılması öneriliyor.

Peki ben nasıl kullanıyorum, günde bir kabına çıkarıp, gece yatarken takmayıp göz retinasını sabaha kadar rahat nefes almasını sağlıyorum. Gün içinde batma yaparsa, solüsyonla temizledikten sonra tekrar takıyorum. Takıp çıkarma işlemi kullanımına başladıktan sonra kısa sürede alışacağınız bir durum. Doktorunuzun tavsiyesini uygulamanızı öneririm…

Dünyada en çok kullanılan lens türünün aylık kontak lens olduğunu biliyor muydunuz!

Aylık kontak lensler, genel olarak 1 kutuda 6 adet lenstir. 6 adet (3 çift) lensi iki gözünüz için 3 ay kullanabilirsiniz. Yani 4 kutu lens 1 yıllık lens ihtiyacını karşılamakta. Hatırlatmakta fayda var; Lens kutuları aynı numara ve özellikte lensleri içerir, iki göz numarasının farklı olduğu durumda iki ayrı kutu lens alınması gerekmektedir. Bende kesin kararımı verdikten sonra marka araştırmalarına başladım.
Öncelikle lens ve sonra solüsyon markaları

Hangi Marka Lens Almalıyım?

Hangi Marka Lens Almalıyım?

Şunu belirtmeliyim ki piyasa birçok lens markası bulunmakta. Ama genel olarak optisyene gittiğimizde bize büyük ihtimal anlaşmalı firmasının ürününü önerecektir. Tavsiyem internette kullanıcı yorumlarını okuyup ona göre doğru marka kararı vermeniz. Benim tanıdığım ve yıllardır alışverişlerimi yaptığım optisyenim uygun fiyatlı olan Air Optix markasını önerdi. Ama beni öncesinden araştırmış ve çoktan alacağı markada karar vermiş olarak görünce hemen aklımdaki iki marka hakkında bilgilendirmeye başladı.

Yaptığım küçük araştırmada bana alışveriş için bir site ve bir kaçta marka tavsiye edildi. Tavsiye edilen markalarda gözüme takılan lenslerden birine karar vermeliydim. Bunlar Zeiss ve Biofinity markaları. Fotoğrafla uğraşanlar yada benim gibi teknolojiye meraklı insanlar bilir. Zeiss dünyada kalitesiyle ünlü gerek telefon için gerekse kamera-fotoğraf makinesi için lens üreticisidir. Aynı zamanda göz için lens üretiklerini öğrenmem çokta şaşırtmamıştı, hatta artı olarak bir samimiyette duydum.

Başta yorumlarını da okuyarak kesinlikle Zeiss’i gözüme kestirsemde (kelime oyunları) oksijen geçirgenliği ve görüntü netliği hakkındaki aşırı olumlu yorumlardan dolayı Biofinity almaya karar verdim. Zaten aldıktan sonra Air Optix kullanan kardeşimin ilk tepkisi Biofinity’nin ne kadar ince olduğuydu. Gerçekten göze taktığım zaman varlığını batmadığı sürece anlamıyorum ki çok nadir batıyor, hatta batmıyor. Klasik göz kontrol muayenem sonrası hemen siparişimi verdim. Biofinity‘yi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Hangi Marka Solüsyon Almalıyım?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, gözlük reçetesi ile lens alınmamasıdır. Muayene sırasında bunu belirtirseniz doktorunuz ona göre gerekli reçeteyi yazacaktır. Fiyat olarak bakacak olursak Zeiss ile Biofinity hemen hemen aynı aralıktalar. Fiyatlar için LensMarket.com ‘u önerebilirim. Piyasaya göre gerçekten daha uygun bulabileceğiniz gibi, herhangi bir sorun oluştuğunda da oldukça ilgili ve hassaslar. Kargo konusunda da oldukça hızlı olduklarını söyleyebilirim.

İlk defa lens kullanan biri olarak ürün elime geçtiği ve kullanmaya başladıktan sonraki ilk tepkim neden daha önce geçmediğime pişman olmamdı. Artık selfielerde koca burunlu çıkmayacak, yağmurun yağışını nefretle karşılamayacak, keyfini çıkaracaktım. Yaz aylarından sonra yüzümde gözlük iziyle dolaşmayacak ve en sorun olan sporda rahatsız eden  yüzümde gereksizce ağırlık yapan küçük pencereler taşımayacaktım. Ki zaten hafifliği ve konforundan dolayı Ray-Ban Liteforce RB7035 Black kullanıyordum. Yine de gözlüğün kısıtlamasından kurtulma ve yokluğunda lensin verdiği rahatlık gibisi yok diyebilirim…

Hangi Marka Lens ve Solüsyon Kullanmalıyım? – Solüsyon Markaları

Hangi Marka Solüsyon Almalıyım?

Aylık lenslerin konforunda ve temizliğinde kullanılan lens solüsyonun önemi sanıldığından çok daha büyük. Göz kuruluğu sırasında gözü rahatlatmak ve lensten daha verim alabilmek için solüsyonlar vazgeçilmez. Piyasada kullanılan kötü solüsyon yoktur, az verimli solüsyon vardır. Ciba Vision , Bausch & Lomb , Alcon, Sauflon ve Zeiss (Wöhlk) gibi dünya çapında bilinen ve kullanılan solüsyonlar haricinde bilinmeyen markalara ait lens solüsyonları kullanmanız gerek göz sağlığınızı gerekse lenslerinizin performansını ve konforunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Bende araştırmalarım sırasında Alcon (Ciba Vision) AOSEPT Plus solüsyonu gözüme kestirdim. (Hayır o espriyi tekrar yapmayacağım.) Uzun süreli lens kullanacaktım ve solüsyon benim için günlük değil, haftalık temizlik için lazımdı. Diğer markalara baktığımda en olumlu yorum ve kalitesiyle ön plana çıkan marka oldu. Gelelim benim şu anda kullandığım solüsyona…

İlk defa lens kullanacağım için optisyenim uzun süre bekletmeden 2-3 gün hatta her gün gözü alıştırmak için geceleri çıkartmam gerektiğinden bahsetti ve bana bunun için erken olduğunu Alcon (Ciba Vision) OPTI-FREE EXPRESS solüsyonuyla başlamam gerektiğini söyledi. Başta demiştim optisyenler anlaşmalı markasını satmak yada vermek isteyecektir diye. Zaten solüsyona bir ücret istemedi ama dedikleri aklıma yattığından kabul ettim. Şuana kadar solüsyon açısından bir sorunum olmadı. Tabi ki ileri dönemlerde Alcon (Ciba Vision) AOSEPT Plus’ı denemek istiyorum. Onuda denediğim zaman bu yazıyı güncellerim.

Güncelleme: 1.5 yılın sonunda solüsyonda farklı olarak BioTrue markasını denedim. Tanıtımında gözyaşı pH oranı ile eş değer olduğu, gözde bulunan nemlendiriciyi kullandığı ve yararlı gözyaşı proteinlerini aktif tuttuğu söyleniyor. Benim kullanımıma göre daha önce kullandığım Alcon (Ciba Vision) Opti-Free Express’e göre çok daha yumuşak bir hissiyatı var. Günlük temizlikten sonra batma hissi oluşturan Alcon’a göre temizlik maddesi değilde daha doğal bir sıvı gibi geldi. Uzun saat kullanımda ise Alcon’a göre daha çabuk bulanıklı hissi oluşuyor.

Lens Kullanımı, Takma – Çıkarma Yöntemleri ve Temizliği yazıma gözatmayı unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here