Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey…

7
1194

Son zamanların en meşhur tohumu! Zayıflatan, incelten mucizevi tohumlardan biri Chia Tohumu ! Mu Acaba ? Gelin birlikte öğrenelim…

Chia nedir, yararları nelerdir ve nerelerde kullanılır…

Salvia Hispanica, yani yaygın olarak bilinen adıyla Chia nane ailesinden olan çiçekli bir bitki çeşididir. Azteklerce önemli besin kaynağı olduğu bilinir. Hatta 38 Aztek eyaletinin 21’inde halk yöneticilere, yıllık haraç olarak verirdi. Tarihçiler bunun mısır kadar önemli bir gıda ürünü olabileceğini ileri sürüyor. Paraguay, Bolivya, Arjantin, Meksika ve Guatemala’da besleyici içecekler ve yiyecekler için çekilmiş toz veya bütün chia tohumları kullanılmaktadır. Bence bu kadar ansiklopedik bilgi yeter.

Şimdi geçelim yararları ve kullanım alanlarına…

Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey…

Minikliklerine rağmen chia tohumları oldukça güçlüdürler. 28 gramlık chia tohumunda;

• Lif: 11 gram

• Protein: 4 gram

• Yağ: 9 gram (Bunun 5 gramı Omega-3’tür.).

• Kalsiyum: Günlük ihtiyacın %18’i

• Mangan: Günlük ihtiyacın %30’u

• Magnezyum: Günlük ihtiyacın %30’u

• Fosfor: Günlük ihtiyacın %27’si bulunur.

Omega 3 kaynağı olması , gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması chia tohumunu önemli kılan sebeplerden sadece bir kaçı…

Chia Tohumunun Faydaları

 • Chia tohumu zayıflatmaz, tokluk hissi verdiğinden ve metabolizmayı hızlandırdığından sağlıklı kilo vermeye sebep olur. Vücut kan şekerini düzenleyerek baş ağrısı ve halsizlik sorununun oluşmasını da önler. İçerdiği Omega-3 beyin ve kalp sağlığı için çok faydalıdır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde Kanser ve Kalp Hastalıkları gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi vardır.
 • Yüksek besin değerleri ile tokluk hissi oluşturması ve yağ oranının az olması ile uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca yağsız kas kütlesi oluşturmak isteyen sporcular için hem enerji kaynağı hem de spor antrenmanı sonrası kasların beslenmesi için temel besin kaynağıdır.

Bir diğer gözde tohum olan Kinoa Tohumu hakkında bilgi edinmek için Kinoa Tohumu nedir? Kinoa Hakkında Herşey… yazıma göz atabilirsiniz…

 • Vücudumuzun günlük lif ihtiyacının büyük kısmını karşılar. Lifli yapısı kolay sindirilebilirliğiyle birlikte bağırsak tembelliğini ortadan kaldırır etkidedir. Bağırsakları temizleme özelliğinden dolayı detoks etkisi oluşturur.

 

Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey – Chia Tohumunun Yararları
 • Yüksek enerji sağladığından yorgunluk hissine ve eklem ağrılarına iyi gelir. Bir nevi ağrı kesici gibidir.
 • Kalsiyum ve fosfor içerdiği için kemik ve iskelet sisteminin sağlıklı gelişim göstermesini sağlayarak eklem ve kemik hastalıklarının oluşmasını önler. Ayrıca potasyum, protein, magnezyum ve fosfor gibi kemiklere faydalı olan temel besin maddeleri içerir. Bu da güçlü ve sağlıklı kemik oluşumu sağlaryarak eklem ve diz ağrıları oluşumunu da önler. Ağrı kesici özelliği vardır.
 • Çok güçlü bir antioksidandır.
 • Hiperaktiviteyi tedavi eder.
Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey – Chia Kullanım Alanları

Kullanım Alanları

Farklı tohumlar gibi öğütülmesine gerek kalmadan çiğ olarak hemen hemen her yiyeceğin üzerine ekleyebilirsiniz. Meyve karışımlarına, çorbalara, yoğurda ve yulafa da ekleyerek farklı tatlar ile tüketebilirsiniz. Salatanızın üzerine tam yemeden önce bir tatlı kaşığı chia serpebilirsiniz.

Sebze sularının üzerine chia tohumu ekleyerek, besin değerini yükseltebilirsiniz. Ya da en kolay yöntemi ile içtiğiniz normal suya bir çay kaşığı chia tohumu ve biraz limon suyu koyabilirsiniz.

Chia Tohumu ile Tarifler – Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? yazımdan Chia Tohumu ile birbirinden farklı lezzet ve görünümdeki tariflere bakabilir. Sizde kendi tariflerinizi benimle paylaşabilirsiniz…

Chia Tohumu, Chia Tozu ve Chia Çayı

Chia Tohumunun Zararları

Chia tohumunun faydaları olduğu gibi tüketilmesine bağlı olarak yan etki ve zararları da vardır. Bunlar;

 • Chia tohumu genel olarak gaz yapan ve fazla tüketilmesine bağlı olarak sancı oluşturan bir özelliğe sahiptir.
 • İçeriğindeki yüksek miktarda Omega-3 ve Omega-6’dan kaynaklanan Alfa Linoleik Asit (ALA) etkisiyle prostat kanseri riskinin olduğu söylenmektedir. Bununla birlikte trigliserid (yağ asidi) miktarı yüksek olan kişilerin bu tohumu kullanmamaları önerilmektedir.
 • Her ne kadar yapılan araştırmalarda chia tohumunun hamileliği etkilemediği yönünde bulguları olsa da, bebeğin etkilenme ihtimaline karşı hamilelerin kullanmaması önerilmektedir.
 • İçerdiği kafein etken maddesi nedeniyle bağımlılığa neden olabileceğinden dolayı günlük kullanımının az miktarda olması tavsiye edilmektedir. Fazla tüketimi çarpıntıya yol açabilir.
Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey – Chia Tohumunun Zararları
 • Hardal ve hardal tohumuna karşı alerjisi olanların chia tohumuna karşı da alerjik reaksiyon gösterebileceği düşünülmektedir. Alerjik reaksiyonlar; kusma, gözde sulanma, deri döküntüleri, ağız ve boğazda şişmeler, nefes darlığı şeklinde görülebilmektedir.
 • Chia tohumu bazı ilaçlarla etkileşime girdiği için düzenli ilaç kullananların, gerekli inceleme ve araştırmaları yaptıktan sonra chia kullanmaları önerilmektedir. Özellikle tansiyon ve diyabet tedavisinde ilaç kullananların chia tohumu kullanmamaları önerilmektedir.
Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey – Chia Tohumu Tarifleri

7 YORUMLAR

 1. Merhabalar. Paylaştığınız bilgiler gerçekten çok yararlı. Ancak benim bir sorum olacak. Chia tohumunun günlük tüketilmesi önerilen miktarını öğrenebilir miyim?

  • Merhaba. Chia Tohumu günlük kullanım miktarı için, günlük önerilen lif miktarına göre porsiyon belirleyebiliriz. Amerikan Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulu’nun yaptığı araştırma ve çalışmalara göre cinsiyet ve yaşa göre günlük alınması gereken lif miktarları şöyledir:

   1-3 yaş arası çocuklar günde 19 gram
   4-8 yaş arası çocuklar günde 25 gram
   9-13 yaş arası erkek çocuklar günde 31 gram
   9-13 yaş arası kız çocuklar günde 26 gram
   14-18 yaş arası genç erkekler günde 38 gram
   14-18 yaş arası genç kızlar günde 26 gram
   19-50 yaş arası erkekler günde 38 gram
   19-50 yaş arası kadınlar günde 25 gram
   50 yaş üstü erkekler günde 30 gram
   50 yaş üstü kadınlar günde 21 gram
   Gebe kadınlar günde 28 gram
   Emziren kadınlar günde 29 gram

   Örneğin; günde 25-30 gram kadar lif almamız gereken diyetimizde, maksimum 2 yemek kaşığı chia tohumu ile bu lif içeriğini karşılayabiliriz. Yüksek kalsiyum, omega-3 ve antioksidan içeriyor diyerek aşırıya kaçmamalıyız. Aksi taktirde fazla lif alımı kalsiyum ve demir bağlarken, konstiposyona (ishal) sebebiyet verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here